ils

Lai gan amerikāņu Lietuvas izcelsmes rakstnieks Alģirdas Jonas Budris (Algis Budrys, 1931-2008) tiek uzskatīts par vienu no visietekmīgākajiem autoriem šī žanra pasaulē, Lietuvā par viņu ziņu gandrīz nav. Saskaņā ar rakstnieka Justina Žilinska teikto, tas var būt saistīts divu iemeslu dēļ. Padomju laikos, A. Budra darbi bija tabu, jo viņa tēvs bija asi kritizēja padomju valdību, bet mūsdienās fantastiskā literatūra Lietuvā joprojām tiek uzskatīta par vieglprātīgu.

Pilns raksts te. Taču lietuviešu valodā.

http://kultura.lrytas.lt/literatura/kodel-apie-garsiausia-lietuviu-fantasta-beveik-nieko-nezinome.htm

Rubrikas: rakstnieki

Lasīt tālāk...

ils

Jūra kādreiz bija nezināmu briesmu pilna.

https://www.moya-planeta.ru/travel/view/monstry_na_kartah_26833/

Grāmata par tiem.

http://store.paulsen.ru/catalog/133/1057/

Jūras cūka no Olafa Magnusa "Carta marina".

Rubrikas: atradumi ceļojumi

Lasīt tālāk...

ils

Brāļi Strugacki, kuri tiek atzīti par labākajiem padomju laiku pēdējo desmitgadu rakstniekiem-fantastiem, ir daudzu fantastisku pasauļu autori. Internets dod iespēju iepazīties ar labākajiem no tiem, jāsaka gan, ka saraksta beigu daļā autoru darbi kļūst arvien filozofiskāki, bet piedzīvojumu tajos - arvien mazāk. Jo abi rakstnieki pievēršas galvenokārt totalitāru sabiedrību kritikai un antiutopijām.

Arkādijs Natanovičs (dzimis 1925. gada 28. augustā, Batumi - miris 1991. gada 12. oktobrī, Maskavā) un Boriss Natanovičs (dzimis 1933. gada 15. aprīlī, Ļeņingradā - miris 2012. gada 19. novembrī, Sanktpēterburgā) Strugacki ir tikuši tulkoti daudzās valodās: starp tām arī japāņu un angļu. Viņu darbi tulkoti arī latviešu valodā. Daudzas viņu grāmatas ir ekranizētas. Pirmā no tām - "Pirmdiena sākas sestdienā", 1965. gadā un, protams, visiem pazīstamais un daudzu iemīļotais "Stalkers", 1979. gadā. "Stalkers" balstās uz garstāstu "Pikniks ceļa malā", taču autori ir desmitiem reižu pārstrādājuši to, līdz nonākuši līdz filmas sižetam. Pēc brāļa nāves Boriss Strugackis vairs nav tik ražīgs autors, taču ar pseidonīmu S. Vitickis ir sarakstījis divus romānus: "Jēgas meklēšana jeb Ētikas divdesmit septītā teorēma" (1994-95) un "Šīs pasaules bezspēcīgie" (2003). Brāļi Strugaciki krievu valodā tulkojuši Andrē Nortones, Hala Klementa un Džona Vindema darbus, izmantojot pseidonīmus: S. Berežkovs, S. Vitins, S. Pobedins.

Lasīt tālāk...

ils

Kādreiz Latvijā bija laiks, kad gada beigās bērniem dāvanas nesa Sala Tētis, bet viņam palīgos nāca Sniegbaltīte un arī Jaunais gads jauna puišeļa izskatā. Tā nebija tā Sniegbaltīte no pasakas par viņu un septiņiem rūķīšiem, tā bija no krievu pasakas par Sala Tēti un viņa meitu, kura gribēja dzīvot pie cilvēkiem, taču noturējās tikai līdz Jāņiem, kad bija jālec pāri ugunskuram - lēca un... izkusa. Par Ziemassvētku vecīti mēs jaunībā dzirdējām tikai no vecāku nostāstiem. Tagad viss ir pavisam otrādi. Mums ir gan pašiem savs Ziemassvētku vecītis, kuru diemžēl arī daudzi nepazīst, un daudzie Santa Klausi. Taču tas ir pavisam cits stāsts, kas saistās ar tagadējās Turcijas teritorijā reiz dzīvojušo Svēto Nikolaju, kurš nesa nabadzīgajiem bērniem dāvanas.

Rubrikas: paradumi folklora

Lasīt tālāk...

mausns

Publicēts: 22.12.2016

Iespējams, ka ziemeļbrieži ne tikai palīdz Ziemassvētku vecītim nogādāt dāvanas ikvienam bērnam uz pasaules, bet piedalās arī klimata pārmaiņu regulēšanā, ēdot krūmus vasaras mēnešos un tādejādi samazinot to augstumu, sastopamību un lapu daudzumu, kas savukārt palielina reģiona albedo, kā rezultātā lielāks apjoms Saules enerģijas tiek atstarots atpakaļ kosmosā. Tikai viens bet... pašu ziemeļbriežu skaits ir diezgan dramatiski samazinājies, pateicoties tām pašām klimata pārmaiņām.

Pētījumā (http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aa5128), kurā piedalījās Zviedrijas, Beļģijas un Lielbritānijas zinātnieki, ir izdevies noskaidrot, ka ziemeļbrieži, kas apēd krūmus, palielina albedo reģionālā līmenī. Šī varētu būt viena no metodēm, ar kuras palīdzību mazināt klimata pārmaiņas Arktiskajā tundrā, kur ganās gan savvaļas, gan mājas ziemeļbrieži.

Rubrikas: zinātne bioloģija

Lasīt tālāk...

ils

Par to paziņoja Grifita Universitātes (Austrālija) zinātnieki, kuru darbi jau parādījušies zinātniskos izdevumos ārzemēs.

Speciālisti ir pārliecināti, ka paralēlās pasaules ir reālas, tāpēc nākotnē ceļojumi laikā būs pilnīgi iespējami. Pēc viņu novērojumiem, mūsu Visums ir tikai viens no daudziem eksistējošiem. Tiek precizēts, ka zināmas pasaules var būt līdzīgas, kaut arī tās "darbojas" citos laika rāmjos.

Rubrikas: zinātne ceļojumi

Lasīt tālāk...

ils

Senatore Mon Motma filmā "Džedaja atgriešanās" teica: "Daudzi botani ir gājuši bojā, lai atnestu mums šo informāciju".

Runa bija Nāves zvaigznes rasējumiem, kas palīdzēja iznīcināt otro staciju. Karolina Blekistone, kas tēloja Mon Motmu izteicās, ka runājot šo frāzi jutusies ļoti muļķīgi, jo nevienam nebija ne jausmas, kas tie botani tādi ir. Blekistonei patlaban ir 83 gadi.

https://www.yahoo.com/movies/rogue-one-how-mon-mothma-returned-to-the-star-wars-universe-33-years-after-return-of-the-jedi-161406067.html

Par to, kā tikai iegūta informācija par pirmo Nāves zvaigzni vēsture klusēja - līdz šim. Tagad mēs to zinām un tas bija traki, baisi un arī traģiski. Taču vairāk neko neteikšu, lai cilvēki iet un skatās. Protams, filma ir specifiska, tieši šādu filmu cienītājiem.

Rubrikas: kino

Lasīt tālāk...