ils

Kādus noslēpumus ķērpji slēpj no cilvēkiem.

Andreja Povetkina raksts no žurnāla "Kot Šredingera", 2017. gada 1.-2. numura.

Ķērpis nav atsevišķs organisms, bet ir sēnes un aļģes simbioze. Šo faktu zinātne aizstāv pusotru gadsimtu, šo dogmu pazīst visi, kas ir mācījušies bioloģiju skolā. Taču jaunākie pētījumi rāda, ka viss var būt vēl sarežģītāk.

Tie ir visur.

Katrs no mums ir sadūries ar ķērpjiem. Viņi aug visur un aizņem līdz 8% no planētas teritorijas (tas ir vairāk par Krieviju). Daži dzīvo Antarktīdas kalnos, stoiski izturot ziemas puteņus un 60 grādu salu. Citi kā paklājs klāj tuksnešus, kur gadā nokrīt mazāk par 100 mm nokrišņu gadā, bet uz akmeņiem var cept olas.

Rubrikas: bioloģija

Lasīt tālāk...

ils

Ugri kopā ar gotiem nāca uz Romu un piedalījās tās sagraušanā, ko veica vestgotu karalis Alarihs 410. gadā. Atpakaļceļā daļa no viņiem apmetās Pannonijā un nodibināja vareno ungāru valsti, bet daļa atgriezās dzimtenē pie Ledus okeāna un viņiem joprojām ir kaut kādas vara statujas, kas atnestas no Romas, un, kuras viņi pielūdz kā dievības. (Jūlijs Pamponijs. Komentāri florai.)

Sorni-Naja - neatrastais elks.

Krieviski - Золота́я ба́ба (komi - Зарни ань; komi-permiešu - Зарни инь; hantu - Сорни най) — ir leģendārs elks, ko pielūdza Ziemeļaustrumu Eiropas un Ziemeļrietumu Sibīrijas tautas, tāpēc Sibīrijā Zelta Bābu dēvē arī par Sibīrijas faraoni.

Rubrikas: vēsture reliģija

Lasīt tālāk...

ils

Pētera Kurkova raksts no žurnāla "Tehnika - molodeži", 1984. gada 4. numura.

Sapnis par lidojumu uz Mēnesi laikam radās vienlaikus par lidojumu kā tādu. Tikko cilvēks sāka apjaust, ka nakts spīdeklis nav caurums debesīs, bet pasaule, kaut kur līdzīga Zemei, viņā tūlīt iedegās vēlēšanās šo pasauli apmeklēt, un viņš ķērās izgudrot mehānismus un paņēmienus, kas ļautu viņa nokļūt līdz mūsu dabiskajam pavadonim.

Par "Mēness flotes" pirmdzimto kļuva... kosmiskais kuģis (1). Samosatas Lukiāna iemīļotais varonis Menips peldēja ar kuģi - galeru, kuru spēcīgs virpuļviesulis aizmeta uz "kaut kādu milzīgu zemi, kas bija līdzīga spīdošai, lodveidīgai salai. Bet sala tā... bija nekas cits, kā jums, lejā dzīvojošajiem, spīdošais Mēness..."

No nejaušībām, kas aizrauj varoni negaidītos ceļojumos, Renesanses laika autori pārgāja uz mērķtiecīgu kosmosa plašumu iekarošanu.

Rubrikas: literatūra

Lasīt tālāk...

ils

Viņi nevienam netic.

Laikam daudzi ir satikuši cilvēkus, kas absolūti noraida ekoloģiskās problēmas, nepieciešamību potēties vai cilvēku izsēšanos uz Mēness un tā tālāk.

Psihologus ieinteresēja šī parādība un un viņi apsekoja milzīgu daudzumu šādu skeptiķu un pat veselas to grupas, kas sastāv no kādas "sazvērestības teorijas" piekritējiem, un... neatrada starp viņiem neko kopīgu. Izņemot vienu lietu.

Rubrikas: kreatīvs

Lasīt tālāk...

ils

Igora Ņikitina raksts no izdevuma "Taini XX veka", 2017. gada 5. numura.

Pagājušo gadu nevar nosaukt par lielu zinātnisko atklājumu gadu, nav vajadzība steidzami pārrakstīt mācību grāmatas un savādāk uztvert apkārtējo pasauli. Tomēr visi zinātnieki nav veltīgi saņēmuši grantus, pateicoties tiem (un zinātniekiem) 2016. gads ir bagātinājis mūs ar pietiekoši interesantiem un, var teikt, sensacionāliem atklājumiem un izgudrojumiem.

Zemei ir pavadonis.

Par to jau visi zina. Katrs, kurš vēlas, katru nakti debesīs var vērot mūsu dabisko pavadoni - Mēnesi. Taču runa nav par mēnesi. Izrādās, ka apmēram pirms simts gadiem mūsu planētai ir "pielīmējies" vēl viens dabiskais pavadonis - neliels asteroīds, ko zinātnieki atklāja tikai 2016. gada 27. aprīlī ar Havaju salās atrodošos teleskopu. Kosmiskais objekts ieguva nosaukumu 2016 HO3. Sākumā astronomi paredzēja asteroīdam īsu dzīvi - pagriezīsies apkārt Zemei, "piekusīs" un nogāzīsies, precīzāk - sadegs tās atmosfērā. Taču, rūpīgāk izpētījuši, viesi no kosmosa un viņa orbītu, zinātnieki bija spiesti mainīt savus uzskatus. Tagad viņi saka, ka mazais pavadonis paliks kopā ar mums vēl ļoti ilgi - veselus miljons gadu.

Rubrikas: zinātne

Lasīt tālāk...

ils

Mafija ir slepena noziedznieku organizācija. Sākumā mafija radās, lai organizētu pašaizsardzību Itālijas iedzīvotājiem Sicīlijas salā. Mafija organizēja pretestību valdniekiem, kuri daudzus gadus apspieda šo valsti. Kā spaidu ierocis tajā laikā kalpoja policija.

Izmocītie Sicīlijas iedzīvotāji jau tad iemācījās turēt mēli aiz zobiem, nekad neizrādīt savas emocijas, neaizmirstot, ka sabiedrība ir – niknākais ienaidnieks. Cilvēki nekad nemeklēja taisnību pie valdības, bet vērsās pie tautas aizstāves – mafijas.

Vēlāk mafija pārņēma kontroli pār noziedzīgo biznesu: kontrabandu, narkobiznesu, prostitūciju un sāka sadarboties ar sabiedrības politiskajām struktūrām. Itālieši dažreiz runā, ka ir „labie” mafiozi, kuri nenogalina, bet ir arī „sliktie”.

Rubrikas: kreatīvs

Lasīt tālāk...

ils

Oļega Arsenova raksts izdevuma "Zagadki XX veka", 2017. gada 2. numurā.

Par to, ka Marsam ir veseli divi pavadoņi, zinātniskā sabiedrība uzzināja XVI gadsimtā no izcilā astronoma Johana Keplera teorētiskiem prātojumiem. Uzskatot, ka Visumā viss pakļaujas stingriem mūzikas un ģeometrijas harmonijas likumiem, viņš radīja "proporcionālu" Saules sistēmas tēlu. Viņš sprieda tā: ja Zemei ir viens pavadonis, bet Jupiteram četri, tad pēc ģeometriskās progresijas likuma Marsam ir jābūt tieši diviem pavadoņiem. Un trāpīja ar pirkstu debesīs!

Laputas salas astronomi.

Savā darbā astronoms izmantoja lielā Galileo Galileja anagrammu, kurā tas iešifrēja Saturna gredzenu atklāšanu. Tajā laikā zinātnieki bieži apstiprināja savu prioritāti, pierakstot atklājumu ar latīņu teicienu sākuma burtiem, ko konkurentiem bija jāsaprot pašiem. Keplers, kā varēja, atšifrēja Galileju: "Sveiciens jums, dvīņi, Marsa radītie!". Protams, ka pēc tam Keplers nolēma, ka Galilejs savā slavenajā teleskopā ir redzējis divus Marsa mēnešus. Un sapņoja savā dienasgrāmatā: "... Ilgojos pēc kāda tālskata, lai pieredzētu... divu planētu atklāšanu Marsa tuvumā..."

Rubrikas: zinātne kosmoss

Lasīt tālāk...