ils

Holija Bleka. Kasandra Klēra. Maģistrija. Vara bruņu cimds

 

Kolumam Hantam vasaras brīvdienas nav tādas kā citiem bērniem. Zēna tuvākais biedrs ir Haosa apsēsts vilks Posts. Turklāt tēvam neliek mieru aizdomas, ka viņa dēls ir ļauns. Un vēl – lielākā daļa bērnu rudenī neatgriežas Maģistrijas burvju pasaulē. Zēna dzīve nav viegla... un tā kļūst vēl grūtāka, kad mājas pagrabā redzētais liecina – tēvs, iespējams, grasās iznīcināt gan viņu, gan Postu. Šis stāsts ir turpinājums romānam „Dzelzs pārbaudījums” par Koluma Hanta gaitām Maģistrijā.

http://www.egmont.lv/lv/catalogue/view/vara

Marija Turtšaninova.Marēsi – Sarkanā klostera hronikas

Intrigas, piedzīvojumi, pārdomas un nedaudz fantastikas – tas viss vienā no populārākajiem skandināvu jauniešu romāniem – "Marēsi – Sarkanā klostera hronikas", kas tagad pieejams arī latviešu valodā.Grāmatu "Marēsi (Sarkanā klostera hronikas)", kuras autore ir Marija Turtšaninova, laiž klajā izdevniecība "Pētergailis". No zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane.Zviedrijā dzīvojošās somu rakstnieces Marijas Turtšaninovas fantāzijas žanra romāns "Marēsi" ir pirmais no trīs romānu triloģijas "Sarkanā klostera hronikas".

Romāna sižets risinās izdomātā Mēnosas salā, kurā atrodas Sarkanais klosteris. Marēsi ir klostera iemītniece, kas tur ir nokļuvusi tāpat kā daudzas citas meitenes, bēgot no bada, vajāšanas vai kādas citas nelaimes. Sarkanajā klosterī valda ideāla matriarhāla sabiedrība ar brīvu atmosfēru, kas mudina iemītnieces pievērsties savu talantu attīstīšanai un zināšanu iegūšanai. Dzīvojot klosterī, iejūtoties tā ikdienā un valdošajā atmosfērā, romāna galvenā varone Maresī pirmoreiz dzīvē apzinās, ka viņas aicinājums ir zināšanu apguve un grāmatas. Klostera mierīgā dzīve tiek pārtraukta un satricināta kādā pavasara rītā. Salā ierodas jauna meitene Jaī, kura bēg no sava tēva un glabā tumšus noslēpumus, kuri apdraud Sarkanā klostera pastāvēšanu. Lai aizstāvētu klosteri un tā ideālo sabiedrību no draudošajām briesmām, visām klostera iemītniecēm ir jāapvienojas, tā aizstāvībai izmantojot savas zināšanas un prasmes, taču vislielākie pārbaudījumi un grūtības gaida tieši Marēsi. Romāna sižetam īpašu noskaņu un šarmu piešķir klostera reliģiskā atmosfēra un fantastikas elementu mijiedarbe ar realitāti. Grāmata ir izdota vairāk nekā 15 Eiropas valstīs, ASV un Āzijā, kur tā ir guvusi popularitāti un lasītāju atzinību gan sava spraigā sižeta, gan raisīto pārdomu par sievietes būtību dēļ. Grāmata ir ieguvusi neskaitāmas balvas un atzinības, 2014. gadā grāmata ieguva īpaši prestižo Somijas literatūras balvu kā labākā grāmata jauniešiem.

Marija Turtšaninova (1977) pirmos mēģinājumus rakstniecībā ir aizsākusi piecu gadu vecumā, sacerot pasakas. Kā rakstniece Marija Turtšaninova debitē 2007. gadā ar fantastikas žanra stāstiem, atstājot ilggadējo žurnālistes karjeru. Starptautisko atzinību viņa ieguva 2014. gadā ar fantastikas žanra romānu "Marēsi", kas ievada triloģiju "Sarkanā klostera hronikas".

http://www.delfi.lv/calis/jaunumi/intrigas-un-piedzivojumi-jauna-romana-jauniesiem-maresi-sarkana-klostera-hronikas.d?id=48183131

Lezija Voltone. Eivas Lavenderas savādās un skaistās skumjas

Ārzemju lasītāju starpā augsti novērtēta, beidzot arī latviski iznākusi fantastiski skaistā (un te es domāju gan vāku, gan saturu) “Eivas Lavenderas savādās un skaistās skumjas” – stāsts par vienas ģimenes vairāku paaudžu sievietēm ietērpts eleganti sapņainā prozā. Šī ir arī viena no labākajām grāmatām, ko izlasīju 2015. gadā. Protams, romāns saņēmis arī vairākas balvas un balvu nominācijas.

Ar šo romānu man ir pavisam īpašas attiecības, jo es jūtos kā latviskā izdevuma krustmāte. Man piedāvāja palasīt oriģinālu un pateikt, vai to vērts izdot latviski. Palasīju…un tā aizrāvos, ka sajūsmā izlasīju visu grāmatu. Tagad, pēc pusotra gada, to varat darīt arī jūs. Negribu pārāk salielīt un lūdzu jūs negaidīt ārprātā daudz, tomēr šī grāmata ir tiešām skaista.

“Eivas Lavenderas savādās un skaistās skumjas” ir romāns visiem vecumiem sākot no kādiem padsmit gadiem. Burvīgi lirisks stāsts par Rū ģimenes trim sievietēm. Par dzīvi un mīlestību, kas var būt tik dažāda. Par kādas meitenes pieaugšanu. Par pagātni, turēšanos pie atmiņām un apsēstību, bet arī par drosmi un cerībām. Ir izolācijā dzīvojošā pusaudze Eiva, kura beidzot uzdrošinās iziet ārpus ģimenes īpašuma un mēģina būt normāla. Mazliet pirms un vēlāk paralēli Eivas stāstam risinās stāsts par viņas māti un vecmāmiņu. Māte, kas piecpadsmit gadus izmisīgi nespēj atteikties no pagātnes un mīl vīrieti, kuram svarīgāki panākumi sabiedrībā un nauda. Tikmēr blakām rosās galdnieks, pieskata viņas bērnus un klusām mīl. Vecmāmiņa, kura redz savu mirušā brāļa un māsas rēgu, visu laiku norokas darbā, lai nebūtu viņi jāuzklausa. Šo sieviešu attiecībās un pasaules uztverē ir ļoti daudz nianšu. Vēl ir Eivas dvīņubrālis Henrijs – ļoti īpatnējs zēns un kāds zinošāks medicīnā noteikti spētu viņam uzstādīt diagnozi.

Neuzbāzīgs maģiskais reālisms padara romānu mazliet līdzīgu sapnim, ļauj iztēloties un saprast stāstu vairākos veidos, ja lasītājs iedarbina iztēli. Šis noteikti nav vienkāršs vai sekls jauniešu romāns. Savā ziņā romāns ir skumjš, jo Eivas piedzīvotais ir traģisks, vienalga, vai to uztverat burtiski vai pārnestā nozīmē. Arī pārējo varoņu dzīves ir tādas kā aizlauztas. Nav viegli būt savādākiem, īpaši nelielā pilsētiņā. Tajā pašā laikā stāsts ir gaišuma pilns, jo, kā jau nosaukums pasaka priekšā, – šīs ir savādas un skaistas skumjas. Lasot domāju, cik grūti pieņemt svešādo. Jauniešiem tas izdodas vieglāk, vismaz grāmatā.

Man patika autores stils – valoda ir laba, literāra, tomēr viegli uztverama un lasāma, nav pārāk sacakota, tomēr maģiskais reālisms padara to īpašu – Eivas spārni, vecmāmiņas māsa, kas tik ļoti atgādina putnu, ka ar laiku par to pārvēršas, vairāki spoki, kas pavada vecmāmiņu un citi sīkumi. Tas viss uzrakstīts tik ticami un pašsaprotami, ka nerodas šaubas par grāmatā aprakstītās ģimenes eksistenci. Domāju, ka patiks arī tiem, kas parasti vairāk turas pie “parastā” reālisma.

Vajadzētu atrast, pie kā piekasīties, bet īsti nekā nav. Man viss patika (un tas vēl ir maigi teikts). Nu varbūt vienīgi man radīja aizdomas pāris sīkumi. Vai pēc 6 mēnešu gulēšanas gultā, cilvēks ir spējīgs uzreiz staigāt? Bet norakstīsim to uz kopējo grāmatas stilu, kur reālais nemanāmi saplūst ar iedomāto. Vai viens no varoņiem tik ātri varēja pārtapt no reliģiozi apsēsta mīkstmieša par naidpilni brutālu maitu? Varbūt, ar jukušajiem neko nevar zināt.

Šī bija vienreizēja pieredze, kur es vienlīdz augstu novērtēju gan sižeta interesantumu, gan autores stilu. Burvīgs, savdabīgs un cilvēcīgs sapnis.

https://gramatas.wordpress.com/2016/11/10/eivas-lavenderas-savadas-un-skaistas-skumjas-lezlija-voltone/

Henriks Tamms. Nindzja Timmijs un baltā pērtiķa noslēpums

Šī ir jau trešā grāmata par bezbailīgo kaķi Timiju un viņa draugiem, ko radījis zviedru izcelsmes rakstnieks Henriks Tamms, kurš strādā arī pie iespaidīgo Holivudas kinofilmu veidošanas. Savā jaunajā piedzīvojumā Timijs kopā ar draugiem seko baltajam pērtiķim, kas nozadzis svarīgo Rakstu rulli par visa izcelšanos. Viņi nonāk jūras laupītāju gūstā, bīstamos džungļu biezokņos, kuros izliktas atjautīgas lamatas, un senā zemūdeņu bāzē Neksorā, kurā, kā vēsta nostāsti, mitinās mītu apvītais Rakstnieks. Bet kāpēc pērtiķis ir ceļā uz turieni? Seni noslēpumi tiek atklāti, un nodevējs – atmaskots...

Aizraujošo ceļojumu krāšņi un bagātīgi ilustrējis pats autors. No zviedru valodas tulkojusi Rute Lediņa.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/136275-nindzja_timijs_un_balta_pertika_noslepums.html

Skots Linčs. Sarkana jūra zem sarkanām debesīm

Scott Lynch. Red Seas Under Red Skies

Ārlaulībā dzimušā bretera Lokija Lamoras, kurš kļuvis par slavenu „cēlo laupītāju”, piedzīvojumi turpinās. Tagad liktenis ir viņu aizvedis uz tālajām rietumu jūrām un ir padarījis viņu par pašu leģendārāko „veiksmes džentlmeni”, kurš kādreiz ir burājis zem melnajām burām. Taču Lokijs un viņa uzticamais draugs un palīgs Žeans joprojām ir uzticīgs savam senajam sapnim – aplaupīt leģendāro galvaspilsētas spēļu namu, kur uz spēles katru nakti tiek likti milzu īpašumi. Ja šis pārgalvīgais plāns izdosies, viņi peldēsies zeltā. Taču, ja Lokijs un Žeans cietīs neveiksmi – viņu nāve būs briesmīga. Jo iestādes saimnieku, ko viņi grib aplaupīt, baidās pat cietsirdīgie un bezbailīgie bandīti...

https://fantlab.ru/work43555 un http://loveread.ec/view_global.php?id=33334

Džeimss Kambiass. Tumšā jūra

James L. Cambias. A Darkling Sea

Uz planētas Ilmatars, ko sedz kilometru bieza ledus kārta, zinātnieku komanda pēta dziļi zem ūdens dzīvojošu, noslēpumainu, aklu, saprātīgu radījumu sugu. Zemes pētnieki ir noslēguši trauslu pamieru ar šoleniem, pirmajiem citplanētiešiem, ko cilvēki ir sastapuši kosmosā: viņi var brīvi turpināt savu misiju līdz tam brīdim, kamēr netraucēs Ilmataras iemītniekus.

Taču, kad pazīstamais reportieris un avantūrists Anrī Kerleks tiek sagūstīts un ziņkārīgie ilmatarieši pakļauj viņu vivisekcijai, spriedze starp Zemi un Šolenu pieaug līdz diplomātiskai katastrofai, kas draud ar attiecību pārtraukšanu un karu.

Uz dziļūdens partizānu kara fona jaunā kosmosa apgūšanas ēra cilvēcei sākas ar svešu kultūru sadursmi. Abas puses lūdz palīdzību ilmatariešiem, kuri ir atklājuši sev svešas būtnes. Taču, ko šī cīņa paredz aborigēniem nākotnē – ir apslēpts Džemsa Kambiasa „Tumšās jūras” dzelmē.

https://fantlab.ru/work226158

Kristofers Prists. Loterija

Christopher Priest. The Affirmation

Pīters Sinklers brauc pie drauga, kurš dzīvo ārpilsētas mājā, lai pastrādātu pie autobiogrāfijas. Viņš ir nodomājis analizēt un izsvērt viņa dzīvi, taču viņa centieni ātri pāraug savdabīgu rekonstrukciju aktā, un viņš sāk dreifēt starp tumšajām atmiņu pasaulēm un iztēles mākoņiem.

https://fantlab.ru/work29386

Rubrikas: literatūra
Apspriest forumā

Līdzīgi raksti :

» Vērts iepazīt. Skots Linčs (Scott Lynch)

Skots Linčs (dz. 1978. gada 2. aprīlī) ir amerikāņu rakstnieks-fantasts, kas visvairāk pazīstams ar savu romānu ciklu "Džentlmeņi-nelieši". Seriāla pirmo romānu "Loka Lamora viltības" viņš saraksta 2004. gadā, bet 2006. gadā tas...