ils

2014. gada 11. martā notika Satori.lv apaļā galda saruna Satori telpās Ģertrūdes ielā 42-5 plkst. 17:00! Šajā sarunā tika pieaicināts arī Ilmārs Bite (ils), kas šeit iepazīstina ar apspriežamajiem jautājumiem un savām tēzēm par tiem.

Ķermeņa nāve latviešu kultūrā.

Vai latviešu kultūrā ir īpaša attieksme pret nāvi un pēcnāvi?

-Noteikti! Pirmkārt, latviešiem bija likteņa dieviete Laima - mūža licējiņa. Otrkārt, pazemes dievības Veļu māte, Zemes māte, kas sagaida mirušos, kad tos apglabā zemes klēpī. Ispējams, ka pirms kristietības periodā, latvieši, tāpat kaimiņu tautas mirušos arī sadedzinājuši. Bēru laikā bija pieņemts pieminēt mirušo ar labu vārdu un bērēm bija jābūt priecīgām, bija labi jāēd, jādzied par mirušo, ja tās tādas nebija - mirušais varētu nākt atpakaļ. Nāve senlatviešiem nebija skelets ar izkapti, bet skaists putniņš, kas ar savu dziedāšanu iemidzina mirēju. Var gandrīz droši teikt, ka latviešiem ir bijis veļu kults. Mirušie senči tādā veidā kļuva par savas ģints dievībām, kas bija jābaro, jāpielabina, lai aizstāvētu savējos. Veļu laiks bija oktobris, kad veļi nāca uz mājām un tie bija jāpacienā. Bija arī ļauni veļi, piemēram, lietuvēns - nogalināta bērna dvēsele, kas atriebās dzīvajiem, vai vadātājs - nogalināta cilvēka dvēsele. Latviešu pazemes valstībā dzīvoja arī velni, taču tā nebija tā pazemes valstība kurā nonāca labu cilvēku dvēseles.

Lasīt tālāk...

mausns

3.decembra pusdienlaikā man piezvanīja raidījuma Kinomānija pārstāve un piedāvāja biedrības biedriem 5.decembra, ceturtdienas, rītā 9.00 noskatīties filmas Hobits otro daļu angļu valodā bez subtitriem. Atbilde un cilvēku skaits - vēlamais cipars pieci līdz seši - jādod steidzamības kārtībā. Man steidzamības kārtībā izdevās sarunāt sevi - Andru Gustavsoni, Kasparu Bērziņu, Kristapu Andrejsonu (ex. Resno). Kaspars vēl aši sarunāja savu draudzeni Gundegu Švarcbergu, Kristaps - UniCon galveno rīkotāju Sergeju Parvatkinu, kurš raidījuma titros parādīsies kā LFFB pārstāvis.

Rubrikas: kino sanāksmes

Lasīt tālāk...

Lauma

Šī gada jūlijā man bija lieliska iespēja uz nedēļu pabūt Lietuvā, netālu no Viļņas, kur notika apmaksāts seminārs par larpu rakstīšanu. Pasākuma galvenā pieteikuma tēma bija tieši larpi izglītībā, taču daudz interesanta varēja iegūt arī izklaidējošo larpu veidošanai.

Tā kā ne tikai pati esmu larpu spēlētāja, bet arī studēju, lai kļūtu par skolotāju, atrados tieši mērķauditorijā un pēc neliela konkursa kļuvu par vienu no izvēlētajiem dalībniekiem. Jāpiebilst, ka no Latvijas mēs bijām divas – es un Vilhelmīne. Taču mani iespaidi, šķiet, ir spilgtāki, jo man tā faktiski bija arī pirmā nokļūšana starptautiskajā larperu kopienā.

Pasākuma ietvaros piedalījāmies dažos īsos (apmēram 4 stundas) larpos, kas lielākoties ietilpa vai nu izglītojošo, vai “Ziemeļvalstu (Nordic) larpu” jeb “Arthaus larpu” kategorijā. Viens no larpiem bija par to, kā mainās cilvēka attieksme pret līdzcilvēkiem, kad vienam no viņiem jāpiespriež nāve un neviens negrib, lai tas būtu viņš pats. Vēl kādā no larpiem vispār nebija vārdu – stāsts tika stāstīts ar kustībām, kurām turklāt bija jāpakļaujas īpašiem noteikumiem. Cita larpa tēma bija vēsturiskais naids un nacionālisms, vēl kāda mērķis bija likt aizdomāties par ētiskajiem jautājumiem, kas apvij nāvessodu..

Tā kā šī žanra spēles ir emocionāli un psiholoģiski intensīvas, tad pēc tām notika arī debrīfi – pārrunas par notikušo. Varbūt tāpēc cilvēki kopumā šķita emocionāli atvērtāki, gatavi runāt par nopietnām tēmām arī brīvajos brīžos, un negaidīti ātri izveidojās vienotas grupas iespaids. Galu galā, kā gan nesajust vienotību ar ļaudīm, ar ko esi pabijis vienā autoritāras valsts cietuma pagrabā, kopīgi gaidījis nāvessoda neizbēgamo izpildi, saplēsis balonus, kas simbolizē sapņus, un izbārstījis cukuru, kas simbolizē izdzīvošanu, pa visas istabas grīdu, lai pēc tam tajā vārtītos?

Rubrikas: sanāksmes

Lasīt tālāk...

mausns

Augusta sākumā mēs piedalījāmies UniCon 2013 - hobiju un interešu konvencijā - VEF kultūras pilī, prezentējot biedrību un tās turpmākos plānus. 

Mums bija stends, kurā izstādījām mazu daļiņu biedrības bibliotēkas krājumu, kā arī piedāvājām interesentiem radīt tēlu, kura aprakstu vai zīmējumu atsūtīt uz LFFB e-pastu. Interesantākos tēlus kādā īsā stāstiņā pēc tam iekļaus pašmāju autori. Svētdien notika prezentācija par biedrību, kurā pastāstījām par tās vēsturi un nākotnes plāniem.

Darbošanās stendā, sarunas ar interesentiem bija auglīgas. Mums izdevās ieinteresēt diezgan daudzus cilvēkus. Lauma Klintsone par pašas vadīto LFFB prezentāciju izteicās kritiski – vērtējot, kas un kā ir pastāstīts. Taču prezentācijā iekļautā dažādu filmu“atslēgcitātu” top 10 veidošana to padarīja interaktīvu un, mūsuprāt, veiksmīgi demonstrēja vienu no aktivitātēm, kādas notiek biedrības pasākumos.

LFFB biedre Vilhelmīne Ozoliņa kā viena no LARP kopienas pārtāvjiem Latvijā prezentēja šo hobiju interesentiem. Arī šī prezentācija tika vērtēta neviennozīmīgi, taču tās pašas grupas veidotā kabineta lomu spēle, ko vadīja Endija Bērziņa, pēc atsauksmēm spriežot, ir piesaistījusi jaunus potenciālus LARP spēlētājus.

Kopumā pasākumā bija pārtāvēts diezgan plašs interešu loks.

Rubrikas: sanāksmes

Lasīt tālāk...

mausns

Fantastu_Pikniks_5-2013-8Piknika vieta bija fascinējoša. Rīgas galējā robeža, Vakarbuļļi, kur Buļļupe ietek Lielupē, kura savukārt ietek Rīgas jūras līci. Buļļupe kā robeža starp Rīgu un Vārnukrogu, Lielupe – atdala Rīgu no Jūrmalas, līcis – galējā robeža starp Rīgu, Latviju un pārējo pasauli.

Rubrikas: sanāksmes

Lasīt tālāk...