Faidra

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Darbs ieguvis žūrijas Atzinības novērtējumu

Raminta gulēja uz aukstās akmens grīdas, vairs necenzdamās saraust apakšā kaut vai tos pašus pāris salmiņus, kas bija viņas cellē. Ramintas āda vairs īsti nejuta aukstumu, tik ļoti pierasts un neizbēgams tas bija kļuvis, toties jo skaudrāk viņa izjuta to ar visu savu būtību. Dažkārt Raminta vairs nezināja, vai tas ir kaut kas ārējs vai iekšējs, vai varbūt viņa pati ir aukstuma būtne, kas tikai sapņo, ka citreiz ir bijis savādāk.

Viņa skaidri atcerējās dienu, kad nonāca cellē, lai gan īsti nesaprata, vai pareizi atceras siltumu. No sākuma viņa bija stāvējusi kājās, mīņādamās no vienas pēdas uz otru, tik ļoti auksta likās grīda. Pēc tam viņa bija pārstaigājusi visu telpu, cik vien tālu sniedzās ķēdes, meklējot, vai kaut kur nav nolikta kāda sega, kaut vai vissīkākā skrandiņa uz kā apsēsties, bet tādas nebija nekur. Raminta atrada tikai nedaudz salmu. Tie bija izklaidus izbērti visā celles platībā un Ramintai nācās tos pa vienam vākt kopā, taustoties ar rokām pa ledaino grīdu. Viņa nespēja arī pietiekoši ilgi parāpot neliekot ceļgalus pie grīdas, tāpēc nācās vien mesties četrrāpus. Sākumā likās, ka āda no ceļiem nomuks pavisam nost, tomēr Raminta cerēja, ka savācot salmus iznāks kaut cik ērtāka vieta, kur apgulties.

Lasīt tālāk...

mausns

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Patiesībā mēs dzīvojām ilūzijā! Dzīve ir ilūzija. Kad izslēdzu istabā gaismu (jeb kad zūd gaismas avots) krāsas it kā zūd! Mēs vairs neredzam!
Bet pēc mirkļa, kad acis pielāgojās tumsai cilvēks redz! Tumsai ir savas krāsas, savs krāsu aplis, tumsai ir savi pamattoņi - melns, balts, kurus sajaucot dažādos attiecības var iegūt dažādu toņu pelēko krāsu. Un kurus vēl? Un viss. Cilvēkam, kurš izauga bez gaismas avotiem (vienalga mākslīgiem vai dabīgiem),(es šeit nerunāju par fiziski akliem, jo viņi redz un jūt daudz vairāk par redzīgajiem) ja sāktu skaidrot, kā ir tāda dzeltena, sarkana, zila ,zaļa krāsa, nemaz nerunājot par zelta, sudraba, un perlamutra krāsām, viņam tās būtu vai nu nepieņemami vai grūti pieņemami. Vai sāktu strīds kā tā nav patiesība.

Lasīt tālāk...

ils

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Pilsēta bija izpletusies zem manis kā milzīgs, daudzkrāsains palags. Kā filmā no putna lidojuma uzņemti kadri. Uz brīdi man izlikās, ka atrodos lidmašīnā un lidoju virs mājām, ielām un laukumiem. Savā varenībā skaistā pilsētas atradās man zem kājām un es spēju saskatīt pēdējos sīkumus tās daudzo namu fasādēs. Tieši man pretī atradās senās vecpilsētas galvenais laukums, Viduslaiku arhitektūra, kaut kur redzēta, taču skaidri nesapratu, kas tā par pilsētu. Kur gan mani šoreiz bija atpūtis nakts laiks? Kas to varētu pateikt?

Es piecēlos kājās. Biju uzkāpis visa stāvā paugurā, kam pie sāniem, ielejā spiedās klāt pilsētas ēkas, tās vecpilsēta. Pilsēta bija liela un tās kvartāli, kas piekļāvās centram, pazuda kaut kur pie horizonta, turpat netālu no centra vienā pusē viļņojās jūra. Neviļus iedomājos, cik strauja dzīve varētu būt šajā pilsētā, straujā kā jūras vējš, kuru jutu. Paugurs, gandrīz kalns, bija smiltīm klāts, apaudzis ar retu un asu zāli, tuvāk jūrai no smiltīm arvien vairāk laukā slējās klintis, kas veidoja jūras krastu blakus pilsētai. Dažas mājas pilsētā vēl centās pakāpties tuvāk paugura virsotnei, taču ātri meta tam mieru. To pagalmi grima vēja sapūstās smiltīs un īsās šķērsieliņas pazuda paugura nogāzēs.

Lasīt tālāk...

mausns Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Ar pūlēm atvēris nelielās, bet ļoti smagās durteles Austris ienira pustumsā. Nogaidījis kādu brīdi līdz acis pierod viņš aplūkoja vienīgi patvērumu.

Netīra, pagalam smacīga iebrauktuve uz nakšņošanu neizvēlīgo Austri atstāja pagalam nelāgu iespaidu. Saspiedušies ap lielu vaļēju pavardu kņupēja pulka daudz noskrandušu ļaužu, kuri visi kā viens palūkojās uz Austri. Taču pirms nespodrās pavarda liesmu apspīdētajā telpā paguva saskatīt saimnieku, aiz viņa izplatot nelāgu, pat derdzīgu smirdoņu ienāca divi staiguļi. Pat blāvajā pavarda gaismā varēja saskatīt gadiem nemazgātos netīrumus uz ķermeņa un saviļātajos matos. Laikam kopš dzimšanas viņi nebija mainījis netīrās skrandas, kas tagad ira laukā, bet tamdēļ to valkātāji nelikās traucēti. Viņi uzvedās it kā viņu mugurās būtu visdārgākie ģērbi un viņi būtu šīs zemes valdnieki.

Nez no kurienes uzradušais saimnieks uzņēma kā visdārgākos ciemiņus, kādi vien uz pasaules varēja būt. Šļūceniski nometies uz vēdera, viņš uzlika vecākā staiguļa kāju uz savas galvas un palika padevības pilns.

Staigulis kaut ko apmierināti nopurpinājis un tad te sākās velna riņķa dancis. Visi sēdētāji klupdami, krizdami, pametot savus sainīšus, maisus saspiedās tālākajā stūrī, lai smirdīgajiem staiguļiem būtu labākās vietiņas pie dūmojošā pavarda un palika nekustīgi kņūpot ciešā bariņā.

Lasīt tālāk...

mausns

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Tikko nokāpu no sliekšņa,

Ceļš jau traukties aicina.

Viņš, pilns ar nebēdnīgu steigu,

Gatavs rādīt pasauli no jauna.

Lūk soliņš ceļiniekam,

Kur kājas pūtināt.

Tur tālāk ābele ceļam pāri

Rasas pilnus ābolus man sniedz.

Bet no alkšņu pudurīša

Biklā stirna klusi raugās.

Lasīt tālāk...

mausns

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

Laika būtība apēsta tiek.

Mazie radījumi mūs apsteigs.

Pagātnei smaržas nav un arī garšas

Tās steidzas nākotnē!

Tie, kas paliks pagātnē

Lasīt tālāk...

mausns

Darbs piedalās literārajā konkursā "Tā dzimst leģendas" LatCon 2011 ietvaros

e-balsojuma kopvērtējumā atzīts par trešo labāko dzejoli (no 4. vietas pārcēlies uz 3. vietu, jo 3.vietas ieguvējs atteicās no goda vietas)

Pirms vilciens atstās šo pilsētu

Es pamodīšos viņa sapnī.

Sapņi ir viļņi- sērfo uz tiem

Sapnis nemirs- tas tikvien kā maza bērna iztēle...

Un fejas tur ir ļaunas!

Iznīcināmas vien ar sāls graudiņiem.

Lasīt tālāk...