ils

Autore Anna, 2017. gada 17. aprīlī, 15:33

[Vispirms man jāpasaka, kāpēc es krievu vārdu „rusalka” netulkoju ar vispārpieņemto apzīmējumu „nāra”, bet lietoju vāŗdu „ūdensmeita”. Principā, tās ir divas dažādas būtnes. Austrumu mitoloģijā „rusalka” ir noslīkusi jaunava un astes viņai nav. Rietumu mitoloģijā nāras arī ir dažādas, bet kaut kā iegājies, ka tās mēdz asociēt kā būtnes ar zivs asti – kā īpašu zemūdens tautu – t.p.]

Jūras jaunavas mīlēja matemātiķi un apdziedāja dzejnieki, viņām veltīja pasakas un leģendas, taču vai ir izdevies atminēt šo ūdens radību noslēpumu? Sirēna, Undīne, Nāriņa – kādas tām atšķirības, ar ko sākās stāsts par ūdensmeitām-prostitūtām un kāpēc vēl šodien nav vērts iet ūdenī „rusalku nedēļā”.

Mīts vai realitāte?

Vai šīs pa pusei zemes iemītnieces patiešām ir eksistējušas? Ja rezumē visu kulturologu pētījumus, tad jā, bet viss varēja būt savādāk, nekā mēs to iedomājāmies. Patiesība par īstajām ūdensmeitām ir kaut kur pa vidu. Viss ir apmēram tā, kā ar leģendām par pūķiem. „Uguni elpojušie” likās tīra izdoma, līdz netika izpētīti dinozauru skeleti. Pūķu tēlu nodeva cilvēki – viņi šifrēja realitāti pasaku kodā, ko mēs atšifrējam vēl līdz šim laikam.

Sirēnas vai prostitūtas?

Rubrikas: nāra

Lasīt tālāk...

ils

Laikam labāk par šo cilvēku pateikt nevar. Džons Ronalds Rūels Tolkins nevis vienkārši sarakstīja interesantu grāmatu ar atmiņā paliekošiem personāžiem, viņš radīja absolūti jaunu Visumu, jaunu pasauli, kur vienādi labi jūtas pusaudži un profesori, mājsaimnieces un augstdzimušas lēdijas, lingvisti un kodolfiziķi...

Oksanas Volkovas raksts no izdevuma "Stupeņi orakula", 2017. gada 4. numura.

Pa Viduszemi, par ko rakstīja Tolkins triloģijā "Gredzenu pavēlnieks" ir izveidoti virtuāli tūrisma maršruti, izdoti atlanti, kartes, ceļveži. Zinātnieku tantes un onkuļi ir aizstāvējuši disertācijas par visneparastākām tēmām, kas atrastas tās pašas Viduszemes apslēptajās takās. Lingvisti buras elfu valodas gramatikas, sintakses un īpašvārdu pareizrakstības analīzēs. Šo pētījumu rezultāts ir izdevums „Ievads elfu un citu Viduszemes rietumu apgabalu valodās”. No 1970. gada vārds „hobits” ir iekļauts Oksfordas angļu valodas vārdnīcā. Pēc Tolkina grāmatām darbus raksta strukturālisti, kulturologi, antropologi, politologi. Dānijas karalienes Margrēta II „Gredzenu pavēlnieka” iespaidā pievērsās kristietībai. Simtiem tūkstošiem pusaudžu visā pasaulē aizrautīgi sākuši spēlēt Hobitos, elfos, orkos un citos ģeniālās grāmatas personāžos.

Tā saplūda pasaule, ko izdomājis cilvēks, ar pasauli, ko izdomājis Dievs. Kā tad Tolkinm izdevās no vārda radīt pasauli, kas kļuva par realitāti? Kāpēc tieši viņa vārds izauga par īstu visumu?

Lasīt tālāk...

ils

Jautājumā par ksenomorfu bioloģiju.

Romana Fišmana raksts no žurnāla "Popuļarnaja mehaņika", 2017. gada maija numura.

Mūsu XXV gadsimts, kad cilvēce aktīvi apgūst Galaktikas plašumus, tiek salīdzināts ar Lielo ģeogrāfisko atklājumu laikmetu. Atkal cilvēces pionieri rīko savas ekspedīcijas, pirmie transporti savieno tālo zvaigžņu sistēmu "kontinentus", zinātnieki iepazīstas ar jauniem atklājumiem. Kā toreiz, aculiecinieku ziņojumi bieži skan kā tīri pārspīlējumi, vai vispār faktos nesaistīta spriešana.

Pie tādas spriešanas ir jāpieskaita arī daudzās liecības par ksenomorfiem (Internecivus raptus), ārkārtīgi neparastiem un bīstamiem dzīvniekiem no Tīkla Dzetas sistēmas. Kopā nesaistīti dati pamatā ir iegūti no notikumu izmeklēšanas sakarā ar kravas kuģu "Nostromo" (2124. gads, filma "Svešais") un "Auriga" (2434. gads, "Svešais 4: Atdzimšana") likteni, kā arī no notikumiem uz planetoīda Aherons (2183. gads, "Svešie") un uz planētas cietuma Faiorina-161 (2184. gads, "Svešais 3"). Turklāt kontaktu ar ksenomorfiem izolētais raksturs un spēcīgais stress, ko pārdzīvojuši pētnieki, padara iegūtās ziņas ļoti subjektīvas, ne neitrālas.

Rubrikas: bioloģija

Lasīt tālāk...

Erma

Ja pa durvīm lien iekšā tausteklis, tad...

Ja ir migla un galvenais varonis ir pārēdies sēnītes. Un durvis pat neatveras. Mistika.

Ja aiz durvīm stāv sauszemes kalmārs, kuru atsūtījuši Tumsas priesteri. Fantāzija.

Tur stāv citplanētietis – oglekļa dzīvības forma. Zinātniskā fantastika.

Ja tur atrodas strādnieki, kuri velk tīklu. Skarbā realitāte.

Ja durvis ir četras, un katrā lien iekšā pa pieciem taustekļiem, un uzvar tas, kuru apēduši pēdējo. Izdzīvošana šausmenē (survival horror).

Rubrikas: literatūra

Lasīt tālāk...

ils

Georgija Kelina raksts no žurnāla "Tehnika - molodeži", 1977. gada 2. numura.

Pēc tam, kad mūsu ēras 1000. gadā nenotika garīdznieku pareģotais pasaules gals, Eiropas civilizācija sāka, ja tā varētu teikt, pakāpeniski atgriezties pie dzīves, interesēties par apkārtējo pasauli un dabu. Apmēram šajā laikā sāk arvien lielāku popularitāti iegūt bestiāriji - stāsti par dzīvniekiem. Var tikai brīnīties, cik daudz muļķību satur šīs grāmatas, kurām bija lemts kļūt par zinātniskās zooloģijas priekšvēstnesēm. Tur, piemēram, tika stāstīts, ka krokodili raud par saviem upuriem, ka skrejošs lauva ar savu astes galu aizslauka savas pēdas, ka balodis, tiklīdz ir izšķīlušies viņa mazuļi, uzspļauj uz viņiem, la pasargātu no ļaunas acs. Nenodarbojoties ar pētījumiem paši, bestiāriju autori lētticīgi pārstāstīja antīko autoru muļķības, kaut arī tām netrūka drūmu asprātību. Tā viens no autoriem rakstīja, ka mērkaķi slēpj savu spēju runāt, jo baidās, ka tad viņus piespiedīs strādāt. Citi sajūsminājās par Ēģiptes varžu gudrību. Tās, ieraudzījušas Nīlas čūsku, nokož niedres stiebru un šķērsām saspiež to ar žokļiem. Ūdens čūskai jādodas prom neēdušai: tā taču nevar tik plati atvērt muti, lai tajā ietilptu varde kopā ar niedri. Trešais aitors visā nopietnībā pierāda, ka tad, kad slimam lauvam nekas nenes atvieglojumu, tad viņam vienīgās zāles ir - apēst mērkaķi. Vispār lauvām bestiārijā nav paveicies. Kad viņam neveicas ar medībām, viņš, bada dzīts, nākot uz mauritāniešu mājām, lai tur kaut ko nočieptu, taču namsaimniecēm nav nekādu grūtību viņu patriekt no mājām. Pietiek tikai nokaunināt lauvu, sakot viņam: "Tu kā nožēlojams istabas šunelis, gaidi, ka tevi pabaros!" "Tā runā sieviete, - raksta viens no autoriem, - bet lauva ir satriekts pašā sirdī un, degot no kauna, klusi iet projām, nokāris galvu, jo ir satriekts par viņas patiesajiem vārdiem".

Rubrikas: vēsture bioloģija

Lasīt tālāk...

ils

V. Orlova raksts no žurnāla "Tehnika - molodeži", 1972, gada 1. numura.

Herbertam Velsam ir nostiprinājusies "trakāko fantāziju" autora reputācija. Viņa ideju vidū ir daudzas tādas, par kurām vēl ilgi teiks: "tīra fantastika".

Vai var nodot zināšanas mantojumā? Vai cilvēkam ir atmiņas par to, ko piedzīvojuši viņa tālie senči? Vai smaguma spēku var ekranizēt? Vai visā pasaulē kādreiz būs vienota valoda? Vai zinātne kļūs par visas cilvēces galveno nodarbošanos? Tādi ir jautājumi, kurus drosmīgi uzdod angļu rakstnieks. Pat šodien uz tiem nav iespējams atbildēt viennozīmīgi.

Pirmais H. Velsa romāns "Laika mašīna" dienas gaismu ierauga 1895. gadā, pēdējais - "Nākotnes veidols" - 1935. gadā. Tieši šajā periodā notiek jaunākā dabaszinātņu revolūcija. Neparastie atklājumi fizikā dod rakstnieka fantāzijai domu plašumu, kas nav raksturīga, piemēram, A. Robidas pareģojumiem. Taču raksturīgi, ka no interesantiem, bet lokāla mēroga pareģojumiem, Velss pāriet uz globāla rakstura problēmām: atomenerģija un tās izmantošana, Saules sistēmas planētu pētīšana, kontakti ar ārpuszsemes civilizācijām. Rakstnieks cenšas saprast zinātnes jauno lomu, kas daudzās nozarēs sāk apdzīt tehniku.

Lasīt tālāk...

ils

Pirmo, sekmīgo startu uzskaitījums. Ieskaitot startus kādas valsts teritorijā. Pirmie 20 gadi.

1942. gada 3. oktobris. V-2 ceturtais izmēģinājuma lidojums (Vācija), palaišanas vieta Peenemunde, suborbitāls lidojums, maksimālais augstums 97 km (pēc citiem datiem 85 – 90 km). Praktiski, jau kosmosā. Zemāk par Karmana līniju (100 km), taču dažreiz atzīst par pirmo lidojumu kosmosā. ASV kosmosa robeža bija pieņemta 60 jūdzes jeb 80 km.

1944. gada 20. jūnijs. V-2 MW 18014 (Vācija), palaišanas vieta Greifswalder Oie, suborbitāls lidojums, maksimālais augstums 174,6 km. Militārs, balistiskās raķetes izmēģinājums. [Informācija bez avota – t.p.]

1946. gada 10. maijs. V-2 Projekt Hermes (ASV), palaišanas vieta White Sands LC-33, suborbitāls lidojums, maksimālais augstums 112 km. Vācu trofejraķetes izmēģinājums.

1948. gada 10. oktobris. R-1 (PSRS), palaišanas vieta Kapustin Yar, suborbitāls lidojums, maksimālais augstums 100 km. Uz vācu trofejraķetes bāzes būvētas raķetes izmēģinājums.

Lasīt tālāk...